Tajemná Afrika

Afrika. Z málokterého slova dýchá tolik romantiky a dobrodružství, i když skutečnost, a především současná skutečnost, je romantickým představám nejspíš na hony vzdálená. Ani já, ani Franta Lopour jsme skutečnou Afriku nikdy nenavštívili, známe ji jen z cestopisných knih, článků a filmů. Přesto oba cítíme určitou sounáležitost s tímto kontinentem a se skutečnými velkými cestovateli a objeviteli, kteří poznali jeho krásu i veškerá nebezpečí na vlastní kůži. Myslím, že ten pocit sounáležitosti nás opravňuje alespoň k tomuto malému fantazírování v podobě povídkové knihy

Autorem textů i ilustrací k pětici příběhů je opět Franta Lopour, já jsem mu do psaní jen trochu mluvil, stejně jako v Stezkami pravěku. Všechny příběhy se odehrávají v třicátých letech dvacátého století, tedy v době, kdy Afrika vypadala ještě trochu jinak než dnes, alespoň z hlediska politického. O politiku ale nejde, hlavní náplní příběhů je opět čistokrevné dobrodružství, přiměřená dávka  magie – a tajemná zvířata. Pokud se vám vybaví slova „mngwa“, „mokele mbembe“ nebo „čipekve“, tak jste na správné stopě. A tato zvířata možná nejsou až tak fantastická. I v současné době existují v Africe rozsáhlá, obtížně přístupná a málo probádaná území, která podle zpráv některých skutečných cestovatelů možná obývají tvorové patřící spíše do pradávné minulosti – obrovské kočkovité šelmy nebo netvoři, kteří jako by z oka vypadli druhohorním, dávno vyhynulým dinosaurům. Ve dvacátém století bylo dokonce podniknuto několik specializovaných a nákladných výprav, které měly přinést jednoznačný důkaz o existenci těchto tvorů, žádná z nich ale nebyla úspěšná. Dodnes tedy oficiální věda nemá v ruce jediný hmatatelný důkaz toho, že tato zvířata, jinak známá jen z domorodých legend, skutečně existovala. Přesto jsou některá pozorování a dedukce velmi pozoruhodné, a i když možná poslední z těchto tvorů navždy zmizel z přítmí afrických pralesů, stále nám zbývá vzrušující představa, že se lidstvo s těmito zvířaty neminulo o propastných pětašedesát milionů let, ale jen o délku jediného lidského života.

Pojďte tedy nahlédnout do světa skutečných afrických zvířat, domorodců i tvorů veskrze fantastických. Toto nahlédnutí vám zatím zprostředkuji jen výběrem ilustrací k této knize, která existuje jen v podobě několika ručně svázaných exemplářů. O jejím oficiálním vydání v současnosti neuvažujeme, ale snad se mi povede vám zde alespoň některé Frantovy příběhy představit v elektronické podobě.