Ilustrovaný život Františka Lopoura

Je zvláštní, kolik lidí člověk ve svém životě potká, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv na běh událostí. Jsou však setkání, která nasměrují lidské životy zcela jinými směry a dají vzniknout úžasným věcem, které by bez onoho kratičkého klíčového momentu nikdy nevznikly. Během své literární tvorby jsem takových setkání zažil několik. Některá z nich „jen“ přinesla inspiraci, probudila potřebu psát, další dalo vzniknout krásnému cestopisu.

Setkání s malířem a ilustrátorem Frantou Lopourem však stálo na začátku dlouholeté plodné spolupráce, která vám čtenářům přinesla v krásné ilustrované podobě trojici dobrodružných knih Mluvící hora, Sláva hrdinům a Stezkami pravěku. A Mluvící hora by bez něj nevznikla vůbec, prvotním impulzem k jejímu vymyšlení, napsání a nakonec i vydání byla potřeba stvořit příběh, obsahující věci, které Franta maluje mnohem raději než kosmické lodě. Ale Frantovy ilustrace najdete i v dalších knihách, které vám představuji na těchto stránkách – jsou rovnocennými partnery poezie Janiny Borowské v jejích Pidipohádkách z jednoho sklepa, a jeden obrázek zdobí i cestopis Katky Krejčové a Petra Ptáčníka Pozpátku kolem zeměkoule. Společně jsme vytvořili i řadu nástěnných kalendářů a také dosud nevydanou dobrodružnou knihu Tajemná Afrika, ze které vám na těchto stránkách prozatím představím alespoň řadu ilustrací. A přitom mé setkání s Frantou byla neuvěřitelná náhoda. Seznámila mě s ním kolegyně z práce, když se jen krátce zmínila o sousedovi, který „hezky maluje“ právě ve chvíli, kdy jsem na kratičký okamžik nahlédl do její kanceláře. A já se jen tak zeptal: „A nenamaloval by mi soused ilustrace k románu?“ No, namaloval... A nakonec nejen k jednomu.

Ponořte se tedy do ilustrovaného světa Franty Lopoura, kterému, jak mnohým z vás neunikne, byl a zřejmě vždy bude vzorem nejslavnější český ilustrátor Zdeněk Burian. Pod tímto článkem vám nabízím několik tématicky různorodých ilustrací a kreseb a v samostatných článcích pak tři série ilustrací k našim společným knihám – k již vydaným Stezkami pravěku a Slávě hrdinům a k dosud oficiálně nepublikované Tajemné Africe.