Sláva hrdinům

Vzdálený vesmír, vzdálená budoucnost... Touto minianotací rád začínám příběhy, ve kterých hraje hlavní roli má nejoblíbenější literární postava, kapitán Roy Donner, pilot kosmického raketoplánu Vojenského letectva planety země. A dál? Jak ten svět vypadá podrobněji? Lidstvo zvládlo časově únosné cesty do vzdáleného vesmíru, trvale kolonizuje několik obyvatelných planet a na mnoha dalších má alespoň menší základny. A další zásadní detail – žádná mimozemská inteligence. Pokud se lidé na cizích planetách setkávají s něčím živým, tak jsou to jen zvířata, a pokud narazí na problém, tak za ním stojí zase jen lidé. A kapitán Roy Donner je nejpovolanějším expertem na řešení problémů, se kterými ostatní většinou nechtějí nic mít. Občas ho úkoluje jeho přímý nadřízený, komandér Ronnie Olson, velitel hlídkového křižníku Hector, občas šéf Zpravodajské služby Frank Tait a sem tam dokonce první muž planety Donald Howland, fenomenální konstruktér kosmických lodí a nejbohatší muž všech dob.

Sláva hrdinům se ale ostatním příběhům s těmito postavami trochu vymyká. Jednak svým rozsahem regulérního románu, a jednak tím, že zde se problém dostaví tak nějak sám od sebe, nikým nezván, nečekán, a uvrhne Roye Donnera a čtveřici jeho přátel do situace, ve které jde o jedinou zásadní věc – přežít. Když kouknete na obálku, neujde vám inspirace legendární řadou příběhů Julese Verna, a Sláva hrdinům „verneovkou“ alespoň maličko je. Nejedná se ale o adaptaci žádné konkrétní Mistrovy knihy, „Sláva“ je má osobní pocta všem mým oblíbeným dobrodružným příběhům dohromady, a to jak smyšleným, tak skutečným. Realitou je inspirováno třeba velké finále knihy. Prostřednictvím Frantových ilustrací vás tedy zvu na divokou a neprobádanou planetu, lidmi obyvatelnou jen za pomoci „potravinového doplňku“, který pětici hlavních hrdinů každým dnem nemilosrdně ubývá. Navíc jim šlapou na paty buď místní zvířecí obyvatelé, kteří v nich vidí v lepším případě zdroj potíží, v horším chutnou přesnídávku, a když zrovna žádný není na lovu či nehlídá své stádo, jsou tu nespoutané živly, stejně nebezpečné a nelítostné. A času k záchraně zbývá stále méně a méně.

Knihu Sláva hrdinům vydalo nakladatelství Olympia v roce 2011 a příběh je dodnes za velmi příznivou cenu v nabídce mnoha knihkupectví.